Zapraszamy do współpracy!

ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY :D
Chcielibyśmy, abyście przesyłali recenzje filmów i książek, które lubicie oraz propozycje, które my mamy zaprezentować. ;)

Adresy, na które możecie przesyłać swoje recenzje:
ewap1231@gmail.com
k.nadolski.kn@gmail.com

czwartek, 6 marca 2014

William Szekspir

William Szekspir urodził się w 1564 r. w Stratfordzie nad Avonem (Anglia). Jego ojciec był rękawicznikiem: później został merem miasta Stratford. Matka, Mary, pochodziła z katolickiej szlacheckiej rodziny Ardenów, wówczas bardzo znanej. William był najstarszym dzieckiem i prawdopodobnie uczęszczał do miejskiej szkoły w Stratfordzie, w której uczono łaciny i greki.
     W 1528 r., mając 18 lat, Szekspir poślubił pochodząca ze wsi Shottery Annę Hathaway, starszą od niego o osiem lat,. Rok później przyszło na świat pierwsze ich dziecko, Susannah, a w 1585 bliźnięta: Hamnet i Judith.    
   W 1592 Szekspir przybył do Londynu, gdzie utrzymywał się, zarabiając na życie jako skryba (pisał i przepisywał listy, prośby, skargi), aktor, autor przeróbek scenicznych oraz współautor. Wkrótce stał się czołową postacią trupy teatralnej o nazwie „Słudzy Lorda Szambelana”, w której pozostał do końca życia. W latach 1599-1613 jego główną bazę stanowił The Globe Theatre nad południowym brzegiem Tamizy.   
    Zestawienia dzieł wielkiego twórcy wyliczają 36 dramatów, 4 poematy i sonety oraz 14 sztuk o nieostatecznie ustalonym autorstwie. Sztuki Szekspira zostały napisane przeważnie wierszem, chociaż zawierają też sceny pisane prozą, albo są mieszanką wiersza i prozy, zwłaszcza w komediach.
Komedia
Historia
Tragedia
Poezja
Wszystko dobre co się dobrze kończy
Jak wam się podoba
Komedia omyłek
Cymbeline
Stracone zachody miłości
Miarka za miarkę
Wesołe kumoszki z Windsoru
Kupiec wenecki
Sen nocy letniej
Wiele hałasu o nic
Perykles, książę Tyru
Poskromienie złośnicy
Tempest
Troilus i Cressida
Twelfth Night
Dwaj panowie z Werony
Zimowa opowieść
Henryk IV, część 1
Henryk IV, część 2
Henryk V
Henryk VI, część 1
Henryk VI, część 2
Henryk VI, część 3
Henryk VIII
Król Jan
Ryszard II
Ryszard III
Antoniusz i Kleopatra
Kolorian
Hamlet
Juliusz Cezar
Król Lear
Makbet
Otello
Romeo i Julia
Timon of Athens
Tytus Andronikus
Sonety
Skarga kochanka
Gwałt na Lukrecji
Wenus i Adonis
Pogrzeb Elegia przez WS


W 1596 r. genialny dramatopisarz uzyskał tytuł szlachecki dla siebie i ojca. Zdobył takie powodzenie, że mógł kupić jeden z najpiękniejszych domów Stratfordzie, New Palce, i osiadł tam z rodziną na kilka ostatnich lat życia. Zmarł 23 IV 1616 r. Pochowano go w kościele Św. Trójcy w Stratfordzie. Ogólnoludzkie, ponadczasowe prawdy, zawarte w jego dziełach, stanowią o tym, że uznaje się go za największego dramaturga wszech czasów.
    Na jego grobie znajduje się epitafium:
    „IVDICIO PYLIUM, GENIO SOCRATEM, ARTE MARONEM,
TERRA TEGIT, POPULUS MAERET, OLYMPUS HABET”
Pierwszą część możemy przetłumaczyć jako "Pylos w osądach, Sokrates w geniuszu, Maro w sztuce". Słowa te odnoszą się do mądrego króla Nestora, władcy Pylos, filozofa Sokratesa i artyzmu Wergiliusza (jego przydomek brzmiał Maro). Druga część znaczy: "Ziemia go grzebie, ludzie opłakują, do Olimpu należy", co jest odwołaniem do mitologicznej Góry Olimp.


    Już od początku historii kina Shakespeare był inspiracją dla reżyserów. Na utworach pisarza ze Stratford opartych jest około 420 pełnometrażowych filmów. Spośród polskich reżyserów, ekranizacji jego dzieł dokonali m. in. Roman Polański i Feliks Falk. Dla telewizji BBC wiele dzieł tego autora na ekran przeniósł Kenneth Branagh.





Słynne  cytaty z dzieł Szekspira:
Romeo i Julia
Czym jest nazwa? To, co zwiemy różą, pod inną nazwą równie by pachniało.
What's in a name? That which we call a rose, by any other name would smell as sweet.
Moja miłość bierze się z mej nienawiści!
My only love sprung from my only hate!
Hamlet
Być albo nie być! Oto jest pytanie!
To be or not to be! That is the question!
Ktoś nie śpi, aby spać mógł ktoś.
For some must watch, while some must sleep
    
Współcześni ludzie często zastanawiają się, dlaczego dzieła Szekspira są tak słynne, doceniane, cytowane. Przecież historie miłosne czy tragedie ludzkie, które przedstawia autor są nierealne !!! Pojawiały się głosy krytykujące zachwyt nad twórczością Szekspira. Niektórzy badacze literatury twierdzą, że nie mógł on być autorem wszystkich dzieł poruszających tak różną tematykę historyczną. Uważali, że ktoś niedostatecznie wykształcony, nie był w stanie poznać tak dobrze historii Europy i Anglii.
    Będę jednak broniła dzieł, które są podpisane jego nazwiskiem. Szekspir zrewolucjonizował dramat. Czerpał z antycznego pierwowzoru i wzbogacał go o współczesny epoce artysty humanizm i nieograniczoną wolność. Szekspir zmienił także tematykę dramatu: z religijnej na świecką. Interesowały go żywioły, takie jak: pożądanie, miłość, władza, zdrada, nienawiść, które napędzały historię świata.
Życie jest tylko przechodnim półcieniem
Nędznym aktorem, który swą rolę
przez parę godzin wygrawszy na scenie
W nicość przepada – powieścią idioty
Głośną wrzaskliwą, a nic nie znaczącą.
Makbet

   Autor porusza w swoich utworach szczegółowo porusza tematy psychologiczne. W dziełach Szekspira jest wiele prawdy o człowieku. Poza tym język, którym pisał, był kwintesencją angielszczyzny. Umiejętność doboru słów i ich zasób sprawiły, że nie miał sobie równych. Poza tym, przecież lubimy czytać o ludziach, którzy odstają od norm, a tacy właśnie są bohaterowie Szekspira.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz