Zapraszamy do współpracy!

ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY :D
Chcielibyśmy, abyście przesyłali recenzje filmów i książek, które lubicie oraz propozycje, które my mamy zaprezentować. ;)

Adresy, na które możecie przesyłać swoje recenzje:
ewap1231@gmail.com
k.nadolski.kn@gmail.com

środa, 4 grudnia 2013

„Beethoven i dżinsy” Krystyna Siesicka

Konflikt pokoleń jest częstym tematem utworów dla młodzieży. Dlaczego młodzi nie mogą porozumieć się ze starszymi? Co zrobić, by relacje między dziećmi a rodzicami były poprawne i zadawalały obydwie strony? Na te pytania próbuje znaleźć odpowiedź jedna z wielu wspaniałych książek Krystyny Siesickiej „Beethoven i dżinsy”. Pod intrygującym tytułem kryje się naprawdę ciekawa treść.
Przedstawione wydarzenia dotyczą czasów współczesnych, ale pojawiają się też wątki z przeszłości, retrospekcja sięga czasów okupacji. Akcja rozgrywa się w Warszawie. Bohaterem jest rodzina Lenkiewiczów: Stefan i Joanna – rodzice oraz dwójka ich dzieci- Alek ( student psychologii) i Miśka ( uczennica klasy maturalnej). Chociaż Alek i Misia są już dorośli, rodzice są wobec nich bardzo opiekuńczy i traktują ich jak przedszkolaki. Często ingerują w ich życie, chcieliby pomóc w podejmowaniu wszystkich decyzji, co nie zawsze spotyka się z aprobatą nastolatków. Rodzice chcą ustrzec swoje dzieci przed błędami, które oni sami popełniali w młodości.
Bethowen i dżinsy to książka o wielu rodzajach miłości. Dorośli uwielbiają słuchać muzykę poważną, zwłaszcza Bethowena, to melomani. Misia jest zakochana w niewidomym Piotrku z Kielc. Miłość do chłopaka nie pozwala jej się skupić na studiowaniu prawa , bo taki kierunek wybrała. Dziewczyna chce poświęcić swoje plany i marzenia dla ukochanego . Nie czuje wsparcia ze strony matki, która nie może zrozumieć poświęcenia córki. Sytuacja diametralnie się zmienia podczas operacji Piotra. Wraca wzajemne zaufanie i rodzicielska miłość.
Chociaż powieść przeznaczona jest dla młodzieży, to ważną postacią jest Joanna i jej przeżycia. Autorka przedstawia ją jako kochającą matkę, która czasami izoluje się od rodziny, wmawiając sobie, że to dzieci i mąż oddalają się od niej. Przez cały czas dręczą ją wyrzuty sumienia , obwinia się o śmierć brata. Przyczyną była jej działalność konspiracyjna w czasie powstania warszawskiego. Dba o to, by pamięć o zamordowanym podczas okupacji bracie nie umarła. Razem z dziećmi często odwiedza jego grób na cmentarzu. Szacunek dla zmarłych i poległych to kolejny ważny wątek w tej powieści. Autorka doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że pamięć o przeszłości jest bardzo istotna. Trzeba tego uczyć młode pokolenie. Joanna, widząc, że na miejscu pochówku jej przyjaciół postawiono trzepak, informuje o tym mieszkającą tam dziewczynę. Wkrótce przeniesiono trzepak na inne miejsce. Beethoven i dżinsy to książka nie tylko o młodzieży i dla młodzieży. Uważam, że mogłaby być dobrą lekturą dla niejednych rodziców, którzy nie zawsze dostrzegają problemy swoich dzieci i często chcą za nie decydować, nie pozwalając im na samodzielne decyzje. Efekt wychowania zależy od wspólnego porozumienia między rodzicami a dziećmi. Partnerstwo w rodzinie to podstawa. Ciekawa fabuła tej powieści skłoniła mnie do przemyślenia swoich relacji z najbliższymi. Myślę, że wspólna rozmowa a także spędzanie razem czasu pozwolą na uniknięcie konfliktu. A wartości młodych ludzi zależą przede wszystkim od tego, jakie wzorce wynieśli z rodzinnego domu.


Zespół redakcyjny :)




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz