Zapraszamy do współpracy!

ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY :D
Chcielibyśmy, abyście przesyłali recenzje filmów i książek, które lubicie oraz propozycje, które my mamy zaprezentować. ;)

Adresy, na które możecie przesyłać swoje recenzje:
ewap1231@gmail.com
k.nadolski.kn@gmail.com

niedziela, 6 kwietnia 2014

Robert Gliński

Robert Gliński również jako: Robert Lehman (pseud.) – urodzony 17 kwietnia 1952 roku reżyser filmowy (także dokumentalista) i teatralny, scenarzysta, doktor habilitowany sztuki filmowej. W latach 1989-91 członek Komitetu Kinematografii. Od jesieni 2005 roku kierownik artystyczny Studia Filmowego Indeks istniejącego przy Państwowej Wyższej Szkole Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Urodził się 17 kwietnia 1952 roku w Warszawie.

Zanim w 1979 roku ukończył reżyserię na Państwowej Wyższej Szkole Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, studiował architekturę na Politechnice Warszawskiej. Zaczynał od filmu dokumentalnego, ale - jak sam wspomina:
"Wymaga on potwornej cierpliwości, pokory, czekania na to, co będzie niepowtarzalne i prawdziwe. Gdy byłem młody, zawsze chciałem tę rzeczywistość naginać". (www.stopklatka.pl)
Zabłysnął dopiero pełnometrażowym debiutem fabularnym Niedzielne igraszki (1983), które wyprodukowało Studio im. Karola Irzykowskiego (Gliński był jednym z jego założycieli). Czarno-biały film o wymowie antytotalitarnej z miejsca trafił na półkę.
Do dziś najciekawsze filmy Glińskiego to historie realistyczne, często dotykające problemów jednostki uwikłanej w historyczną zamieć. Taki był film Wszystko co najważniejsze (1992), nakręcony na podstawie autobiograficznych wspomnień Oli Watowej i nagrodzony Złotym Lwem na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Jego sukces zdyskontował dopiero dramat Cześć Tereska (2001), w przejmujący sposób oddający samotność i zagubienie nastolatki z warszawskiego blokowiska. Posypały się laury: Złoty Lew, kolejna nagroda FIPRESCI oraz Orły za najlepszą reżyserię i scenariusz.
W 2000 roku zrealizował (pod pseudonimem Robert Lehman) trzy pilotażowe odcinki komediowego serialu telewizyjnego Izabela.

Gliński wyreżyserował ponad 30 sztuk teatralnych, większość dla Teatru Telewizji. W 2003 roku był nominowany do "Feliksów Warszawskich", dorocznej nagrody teatralnej za najlepsze dokonania artystyczne na warszawskich scenach.
Jest reżyserem wszechstronnym. Mówi o sobie:
"Mój temperament jest taki, że pociągają mnie różne rzeczy. Jak robię dramat psychologiczny, to już myślę o filmie muzycznym. Dla kontrastu" (za Onet.pl).
I rzeczywiście, w dorobku fabularnym Roberta Glińskiego znajdziemy zarówno film science-fiction (Superwizja), komedię (Kochaj i rób co chcesz), jak i dramat (Cześć Tereska).
Po latach Gliński zapytany przez internautę, czy odważyłby się zrealizować Harry'ego Pottera, stwierdził:

"w polskich warunkach realizacja filmu o magii jest zadaniem niewykonalnym. Nie ma takich 'armat' i pieniędzy" (czat zorganizowany przez redakcję "Polityki", 29.01.2002).

Najnowszym dziełem reżysera jest film na podstawie Kamieni na szabiec Aleksandra Kamińskiego - pod tym samym tytułem, chociaż losy bohaterów i ich chcarakterystyka zostały przedstawione nieco inaczej (patrz: recenzja http://kultura-gimnazjum-lubawa.blogspot.com/2014/03/kamienie-na-szaniec-rez-robert-glinski.html )

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz