Akcja książki rozgrywa się w Olsztynie w 2013 roku. Prokurator Szacki zostaje wezwany, aby "odfajkować Niemca'' (wojenne szczątki), które odnaleziono w zrujnowanym bunkrze niedaleko poniemieckiego szpitala miejskiego. Szczątki zauważono podczas robót drogowych. Prokurator bez zastanowienia każe je przekazać uczelni medycznej do celów dydaktycznych.
Nie przypuszcza, że to, co wydawało się końcem rutynowej procedury, jest początkiem najtrudniejszej sprawy w jego prokuratorskiej karierze. Dochodzenie będzie wymagało od niego umiejętności łączenia faktów, które z pozoru mogą się wydawać niepowiązane. Sprawa pozbawi go prawniczego dystansu, zmusi do wyborów ostatecznych i okaże się ostatnim dochodzeniem prokuratora Teodora Szackiego.
Książka jest dla osób, które cenią sobie niebanalne i wyrafinowane powieści kryminalne. Czytając "Gniew", trzeba zachować czujność, zwracać uwagę na pojawiające się postacie i wiadomości, aby dobrze rozumieć sytuację w kolejnych rozdziałach. Zamiast domyślać się, kto zabił i dlaczego, próbujemy odgadnąć, kto będzie następną ofiarą szalonego mordercy, który na własną rękę próbuje "wymierzać sprawiedliwość". Utwór porusza problemy przemocy domowej zarówno fizycznej, jak i psychicznej oraz obojętność społeczeństwa wobec krzywd sąsiada. Książka z całą pewnością należy do tych, które potrafią poruszyć serce człowieka i na długo zapaść w pamięci.
,,Współczesny kryminał to więcej niż opowieść o trupie. Kim jesteśmy jako społeczeństwo, w co wierzymy, o czym marzymy, co nas boli i z czym nie możemy sobie poradzić - to największe zagadki do wyjaśnienia we współczesnej powieści kryminalnej." ~ Zygmunt Miłoszewski
Aleksandra Paprocka :)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz